Diş Hekimliğinde Tomografi Kullanımı

Dental Tomografi Nedir? Faydaları Nelerdir?

Dental Tomografi Nedir?

Dental tomografi X ışını kullanmak suretiyle ilgi alanı dışındaki görüntülerin odak dışında bırakılarak istenilen bölgedeki objelerin daha net bir şekilde görülmesini sağlayan, ince kesitlerden oluşan ve hacim içeren görüntü elde etmeye yardımcı olan bir yöntemdir. Klasik diş röntgeni ile arasındaki ana fark, bir volumetrik tomografinin bize 3D görüntü verebilmesidir. Bu da uzunluk, genişlik ve derinlik de dahil üç boyutlu görüntüleme ve tüm dişlerin, çene kemiğinin ve hatta hava yolunun etrafını görebilmemiz anlamına gelir!

Diş hekimliğinde tomografi kullanımı

Bu bakımdan dental tomografi, çeşitli diş hastalıklarının teşhis edilmesi ve detaylı tedavi planlamasının yapılması anlamında hayati önem arz eder.

Dental konik ışın bilgisayarlı tomografi (CBCT) teknolojisi, diş hekimlerinin hastalarını daha etkili bir şekilde tedavi etmelerine olanak tanıyarak diş radyografik görüntülemenin sonuçlarını kökten değiştirmiştir. Bu teknoloji, diş hekimlerinin saf tanıyı daha doğru yapmalarını sağladığı gibi, hekimlerin tanı ile yetinmeyip daha ileri bir aşamaya geçerek tedavi simülasyonlarını planlamasına izin vermiştir.

Diş Hekimliğinde Tomografi Kullanımı

Dental Tomografi Kimler İçin Kullanılır?

  • Çene bölgesinde dinmeyen ağrısı olan, lezyon, travma, kırık şüphesi olan hastalar
  • Kemik grefti ihtiyacı olan veya dental implant kullanan veya kullanacak olan hastalar
  • Kanal tedavisi gerektiren komplikasyonlara sahip olan hastalar
  • Operasyon gereken vakalar, cerrahi klavuz istenen durumlar, protez planlaması yapılacak olan hastalar
  • Sinüs tıkanıklığı olan, çene eklemi eklem sorunu olan kişiler
  • Uyku sorunu olan, horlayan veya uyku apnesi olan hastalar için dental tomografiye baş vurulur.

Dental Tomografi Neden Önem Arz Eder?

Dental tomografi:

Çene kemiğinin tam şeklini ve boyutlarını öğrenmemize dolayısıyla dental implant cerrahisinde daha kesin sonuçlar almamıza yardımcı olur.

Enfeksiyonun tam olarak nerede olduğunu görmemizi sağlar; bir dişin kırılıp kırılmadığına veya iyileşmesine yardımcı olmak için neler yapılabileceğine dair net bilgi verebilir.

Uyku apnesi, kardiyovasküler hastalık ve diyabet dahil olmak üzere çeşitli tıbbi rahatsızlıklarla ilgili net sonuçlara varmamıza yardımcı olur.

Ciddi kemik kanserlerini, tümörleri ve kistleri işaret eden anormal lezyonları teşhis edebiliriz.

 

CBCT (Koni Işınlı Bilgisayarlı Tomografi) Ne Gibi Avantajları Sunar?

Tek taramada Pan, Ceph ve 3-D görüntüleme

Koni Işınlı Bilgisayarlı Tomografi cihazları, gelişmiş 3-D hacimsel görüntülemelerin yanı sıra, geleneksel radyografi formları için de kullanılabilir. Konvansiyonel sefalometrik ölçümler, görüntüyü bir radyografiye veya panoramik bir görüntüye benzeyen 2 boyutlu bir projeksiyon olarak göstererek 3-boyutlu hacimsel görüntüler vasıtasıyla elde edilebilir. Sefalometrik noktaları 3-D’de sayısallaştırmak da mümkündür, bu da çoklu analizlerin yapılmasına neden olur.

Konvansiyonel olmayan derlemeler de (render) CT verileri kullanılarak gerçekleştirilir. Aslında, fiziksel olmayan X ışını projeksiyonları mümkündür. Örneğin, hastanın boynundaki omurların çıkarıldığı bir sefalogram oluşturulabilir. Bu tür oluşturma işleminin avantajı, geleneksel bir görüntülemede omurların görüntüye girmesi önlenemez, oysa konik ışınlı 3 boyutlu tomografide bu mümkündür yani omurlar kesilerek arkasındaki dokular görüntülenebilir.

CBCT’yi uzmanlık uygulamalarında kullanmanın faydaları

CBCT görüntüleme, kapsamlı verileri ve anatomiyi birçok açıdan inceleyerek bu verileri dinamik olarak manipüle etme yeteneği sunar. Ortodontik olguların, solunum yollarının, etkilenen dişlerin ve periodontal defektlerin değerlendirilmesi ile birlikte TME durumu ve düzensizliği veya çene patolojisinin teşhisi, CBCT görüntülemesi kullanılarak kolaylaştırılmıştır.

Üç boyutlu tomografiler ile maksillofasiyal anatominin çoğunu görüntülemek mümkündür. Daha geniş görüş alanlı CBCT genellikle çene cerrahisi ve ortognatik cerrahi uzmanlık pratiğinde uygun olanıdır, daha küçük görüş alanlı CBCT’ ler ise implant planlamadan, çatlak tespitine, endodontiden, lezyon görüntülemeye kadar her türlü detaylı tanı gerektiren tedavide kullanılabilir.

 

Koni Işınlı Bilgisayarlı Tomografi ile görüntülemenin implant diş hekimliğindeki avantajları

CBCT görüntüleme, üretilen görüntülerin yüksek kalitesi, yazılım özellikleri ve düşük radyasyon maruziyet dozları nedeniyle implantoloji için ideal radyolojik yöntemdir. CBCT ve implantoloji ile ilgili en önemli konulardan ikisi sanal cerrahi planlama ve cerrahi kılavuzlardır. Diş hekimlerinin kemiğin yoğunluğunu gölgeleme yoluyla değerlendirmesini sağlayan özel yazılım uygulamaları ile sanal bir ameliyat yapılabilir ve 1: 1 ölçüm aletiyle kemiğin boyutları doğru bir şekilde kaydedilebilir. Çene sınırları, bitişik dişler, nazal fossa, mandibular kanal, maksiller sinüs, mental foramen ve insizive kanal dahil implant yerleşimini değerlendirmek için gereken ortak iç anatomi tanımlanabilir. Ayrıca implant sağlığı için kaçınılması gereken patolojiyi de tespit eder. Bu nedenle, ameliyattan önce, klinisyen uygun implant boyutunu doğrulayabilir.

Dental Uygulamalarımız

KURTKÖY
Özel Bembeyaz Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

Ankara Caddesi, Dr. Gürol Başaran Sokak,
D Blok, No: 1/14
Kurtköy / Pendik / İstanbul

(0530) 957 45 80
(0216) 595 03 41

Pzt. - Cuma 09:00 - 22:00
Cumartesi 09:00 - 19.00
Pazar günleri kapalı.

TUZLA
Özel Bembeyaz Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği

İstasyon Mah. Fevzi Çakmak Cad.,
121/A

Tuzla / İstanbul

(0535) 601 34 14
(0216) 395 34 14
(0216) 395 34 13
Pazartesi - Cumartesi
09:00 - 19:00

Web sitemizin içeriği, ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır. Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir diş hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Bu kaynaktan yola çıkarak, ilaç tedavisine başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikte tavsiye edilmez. Web sitemizin içeriği, asla kişisel teşhis ya da tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilmemelidir.
Sitede kanun içeriğine aykırı ilan ve reklam yapma kastı bulunmamaktadır.

© 2024 Özel Bembeyaz Diş Polikliniği. , Tüm hakları saklıdır.

Bu web sitesi ByFlash Agency tarafından yapılmıştır.